[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 119-127 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تمرینات آبی بر تعادل و کیفیت زندگی در مقایسه با تمرینات روی زمین یا مراقبت‌های معمول در بیماران پارکینسونی: مطالعه مروری نظام‌مند و فراتحلیل
ایمان کرد ، محمد سیداحمدی* ، محسن غفرانی
گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه ولایت، ایرانشهر، ایران ، Mseyedahmadi@gmail.com
چکیده:   (80 مشاهده)
زمینه و هدف: پارکینسون یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مرتبط با سیستم عصبی در بزرگسالان است که امروزه به دومین بیماری پر خطر پس از آلزایمر تبدیل شده است، لذا هدف از این پژوهش مرور نظام‌مند و فراتحلیل مطالعاتی است که به تأثیر تمرینات ورزشی آبی روی تعادل و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پارکینسون پرداخته‌اند.
روش‌ها: طرح تحقیق حاضر از نوع مطالعه مروری نظام‌مند و فراتحلیل بر مطالعات درباره افراد مبتلا به پارکینسون از نوع ناشناخته بود. جستجوی مقالات زبان فارسی در پایگاه‌های اطلاعاتی Sid و Magiran، مقالات زبان انگلیسی در پایگاه‌های Science direct, PubMed, Scopus, و Google Scholar بدون محدودیت زمانی تا آوریل سال 2021 با کلید واژه‌های مرتبط با "پارکینسون"، "کیفیت زندگی"، "تعادل" انجام شد. فقط تحقیقات کارآزمایی بالینی وارد مطالعه شدند که نمونه‌های آن‌ها بیماران پارکینسون بزرگسال بودند و به مقایسه تمرینات ورزشی در آب در مقابل مراقبت روزمره یا در برابر ورزش خارج از محیط آبی پرداخته بودند. مولفه‌های اصلی مورد بررسی، تعادل و کیفیت زندگی بیماران پارکینسون بود. میانگین اختلاف (MD) با 95٪ فاصله اطمینان (CI) محاسبه شد و ناهمگنی با استفاده از آزمون 2I ارزیابی شد. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از نرم افزار نسخه 5/4 Rev Man موسسه کوکران استفاده گردید.
یافته‌ها: بر اساس معیارهای ورود و خروج 2 مقاله­ فارسی و 9 مقاله­ انگلیسی از 161 مطالعه، مورد بررسی جامع قرار گرفت. تعداد شرکت‌کنندگان در مطالعات مربوط به تعادل بیماران پارکینسونی شامل 294 نفر و کیفیت زندگی 116 نفر بود. سن شرکت‌کنندگان از 47 تا 71 سال (میانگین 63/2سال) متغیر بود. زمان جلسات از 45 تا 60 دقیقه، دفعات شرکت در جلسات در طول هفته از دو تا پنج جلسه و طول دوره تمرینات از 4 تا 12 هفته متغیر بود. نتایج فراتحلیل نشان داد که تمرینات آبی نسبت به تمرینات زمینی در مقیاس 39 PDQباعث تفاوت معنی‌دار اندکی در کیفیت زندگی بین بیماران پارکینسون (0/15- تا 9/76-)CI  95%، 4/96- MD شد. همچنین تمرینات آبی نسبت به تمرینات زمینی (در مولفه تعادل با مقیاس تعادل برگ BBS) باعث تفاوت معنی‌دار قابل توجهی (6/08 تا2/10)CI  95%، 4/09 MDشد.
نتیجه‌گیری: ورزش‌های آبی در بهبود تعادل و کیفیت زندگی افراد مبتلا به پارکینسون کارآمدتر از ورزش خشکی و مراقبت‌های معمول است.
لذا در کنار ورزش­های روزمره در خشکی، تمرین در آب می‌تواند به افزایش کیفیت زندگی و تعادل این بیماران کمک کند و درمانگران از آن در برنامه‌های تمرینی خود برای بیماران استفاده کنند.
واژه‌های کلیدی: تمرینات آبی، تمرینات روی زمین، بیماری پارکینسون، کیفیت زندگی، تعادل
متن کامل [PDF 1079 kb]   (37 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: طب دریا
دریافت: 1400/2/16 | پذیرش: 1400/3/7 | انتشار: 1400/5/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kord I, Seyedahmadi M, Ghofrani M. The Effect of Water-based Exercise on Balance and Quality of Life Compared to Land-Based Exercise and Usual Care in Parkinson's Patients: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Mar Med. 2021; 3 (3) :119-127
URL: http://jmarmed.ir/article-1-212-fa.html

کرد ایمان، سیداحمدی محمد، غفرانی محسن. تأثیر تمرینات آبی بر تعادل و کیفیت زندگی در مقایسه با تمرینات روی زمین یا مراقبت‌های معمول در بیماران پارکینسونی: مطالعه مروری نظام‌مند و فراتحلیل. مجله طب دریا. 1400; 3 (3) :119-127

URL: http://jmarmed.ir/article-1-212-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب دریا Journal of Marine Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4331