[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه بین سکوت سازمانی مدیران با بهره‌وری منابع انسانی (مورد مطالعه: یکی از دانشگاه های نظامی شهر تهران)
فرشاد احمدی حداد ، محمدرضا قربانی*
دانشکده مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، تهران، ایران ، drghorbani45@gmail.com
چکیده:   (42 مشاهده)
زمینه و هدف: سازمان‌ها باید بدانند اگر بر دهان‌های سازمانی مهر سکوت زده شود، کاهش بهره‌وری و عملکرد در سرمایه انسانی روی خواهد داد. این تحقیق به منظور شناسایی رابطه بین سکوت سازمانی مدیران با بهره‌وری منابع انسانی در یکی از دانشگاه‌های نظامی شهر تهران انجام شده است.
روش‌ها: تحقیق حاضر به صورت یک مطالعه مقطعی پیمایشی و با روش تصادفی ساده اعضای جامعه هدف صورت گرفته است. در تحقیق حاضر جامعه آماری تمامی مدیران که شامل ۳۳۰ مدیر بوده است، درنظر گرفته شد.حجم نمونه بر اساس فرمول کوکران انتخاب 180 نفر می‌باشد. برای این تحقیق از پرسشنامه‌های استاندارد  بهره‌وری منابع انسانی مدل هری گلداسمیت و پرسشنامه سکوت سازمانی "صلواتی و همکاران(1393) ‌" که پیش از این روایی آن به اثبات رسیده است ، استفاده شد. تحلیل اطلاعات جمع‌آوری شده به کمک نرم افزار SPSS نسخه 21 و در سطح معنی داری آماری 05/0 انجام شده است.
یافته‌ها: نتایج نشان داده است که احتمال مربوط به سطح معنی‌داری ضریب همبستگی پیرسون بین دو متغیر سکوت سازمانی و بهره‌وری منابع انسانی برابر با 590/0- می باشد یعنی(05/0sig(< بیشتر است. بین دو متغیر سکوت و بهره‌وری منابع انسانی ارتباط معکوس و معنی داری (05/0>P) وجود دارد. بعبارت دیگر، با افزایش میزان سکوت، میزان بهره‌وری منابع انسانی کاهش معنی داری می‌یابد.
نتیجه‌گیری: با توجه به رابطه مستقیم و معکوس سکوت و  بهره وری به مدیران توصیه می شود با افزایش مشارکت کارکنان در تصمیمات سازمانی و کاهش سطح سلسله مراتب سازمانی زمینه را در جهت کاهش سکوت سازمانی ایجاد نموده و باعث افزایش بهره وری در سازمان گردد. 

 
واژه‌های کلیدی: بهره‌وری‌، مدل هری‌گلداسمیت، سکوت سازمانی، مدیران دانشگاه
     
نوع مطالعه: مقاله کوتاه | موضوع مقاله: طب دریا
دریافت: 1399/3/20 | پذیرش: 1399/11/10 | انتشار: 1399/11/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadi Haddad F, Ghorbani M. The Relationship between Organizational Silence of Managers and Human Resource Productivity: Case study at a military university in Tehran, Iran. J Mar Med. 2021; 2 (4)
URL: http://jmarmed.ir/article-1-80-fa.html

احمدی حداد فرشاد، قربانی محمدرضا. رابطه بین سکوت سازمانی مدیران با بهره‌وری منابع انسانی (مورد مطالعه: یکی از دانشگاه های نظامی شهر تهران). مجله طب دریا. 1399; 2 (4)

URL: http://jmarmed.ir/article-1-80-fa.htmlدوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب دریا Journal of Marine Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.02 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4269