[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1402 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 65-56 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی درجه سمیت فلزات سنگین (سرب، کادمیوم، مس و روی) بر اجتماعات ماکروبنتوز در خلیج‌فارس
کیوان اجلالی خانقاه*، سعید تمدنی جهرمی، حسین جعفری، سجاد پورمظفر، شهره رشیدی
پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، بندرعباس، ایران ، k_ejlali@yahoo.com
چکیده:   (211 مشاهده)
زمینه و هدف: تاسیسات اقتصادی و صنعتی در بندرعباس، در جنوب ایران در سه دهه گذشته بیش از پیش توسعه یافته و در نتیجه باعث افزایش ورود آلاینده‌های صنعتی به ویژه فلزات سنگین به اکوسیستم دریایی شده است. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی درجه سمیت فلزات سنگین (سرب، کادمیوم، مس و روی) بر اجتماعات ماکروبنتوز در خلیج فارس شمالی، بندرعباس، ایران انجام شد.
روش‌ها: برای ارزیابی درجه سمیت آلاینده‌های فلزات سنگین از جمله سرب، کادمیوم، مس و روی بر رسوبات و اجتماعات ماکروبنتوز موجود در آن، نمونه برداری در 9 ایستگاه با استفاده از یک دستگاه گرب ون وین در امتداد خط ساحلی بندرعباس در اسفند 98 و مرداد 99 انجام شد.
یافته‌ها: نتایج حاصل از تحلیل عاملی (PCA)، یک منبع صنعتی مشترک برای روی و مس مشخص کرد که TOM ممکن است ناقل این فلزات باشد. یک منبع رواناب شهری داخلی برای سرب و یک منبع صنعتی متفاوت از منبع مشترک روی و مس برای کادمیوم مشخص گردید. شاخص‌های منفرد محاسبه شده شامل شاخص تجمع جغرافیایی (Igeo)، فاکتور آلودگی (Cfi) و شاخص خطر اکولوژیکی (Eri) نشان دادند که تمام مناطق در مورد سرب، کادمیوم و مس در محدوده قابل توجه تا بسیار آلوده قرار دارند و در مورد Zn در محدوده با آلودگی کم در برخی از مناطق تا آلودگی متوسط برای برخی از مناطق دیگر بدست آمد.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که رسوبات دریافت‌کننده فلزات سنگین (سرب، کادمیوم، مس و روی) برای جوامع ماکروبنتیک سمی هستند و باید کنترل بیشتری توسط مدیریت شهری در بندرعباس در این زمینه انجام شود.
واژه‌های کلیدی: سمیت، ماکروبنتوز، خلیج فارس، فلزات سنگین.
متن کامل [PDF 1011 kb]   (170 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب دریا
دریافت: 1401/4/24 | پذیرش: 1401/9/7 | انتشار: 1402/1/1
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ejlali Khanghah K, Tamadoni Jahromi S, Jafari H, Pourmozaffar S, Rashidi S. Evaluation of the Degree of Toxicity of Heavy Metals (Lead, Cadmium, Copper and Zinc) on Macrobenthic Communities in the Persian Gulf. J Mar Med 2023; 5 (1) :56-65
URL: http://jmarmed.ir/article-1-396-fa.html

اجلالی خانقاه کیوان، تمدنی جهرمی سعید، جعفری حسین، پورمظفر سجاد، رشیدی شهره. ارزیابی درجه سمیت فلزات سنگین (سرب، کادمیوم، مس و روی) بر اجتماعات ماکروبنتوز در خلیج‌فارس. مجله طب دریا 1402; 5 (1) :65-56

URL: http://jmarmed.ir/article-1-396-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب دریا Journal of Marine Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4533