[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1401 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 67-56 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی عوامل موثر بر مدیریت استرس شغلی در کارکنان نیروی دریایی: مطالعه‌ای کیفی
باقر حسنوند ، اسفندیار آزاد* ، محسن اسکندری
مرکز تحقیقات علوم رفتاری، پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، تهران، ایران ، esazad@yahoo.com
چکیده:   (1006 مشاهده)
زمینه و هدف: ‌عوامل استرس زا و فشارهای روانی شغلی منجر به کاهش سلامت جسمی، بهره‌وری و عملکرد مناسب پرسنل می‌شود. هدف از این پژوهش بررسی و شناسایی عوامل مؤثر بر مدیریت استرس شغلی در کارکنان نیروی دریایی با استفاده از روش گراند تئوری بود.
روش‌ها: ‌این پژوهش بصورت کیفی و با استفاده از روش گراند تئوری ‌انجام شد. جامعه‌ آماری شامل همه متخصصان، روان‌شناسان حوزه صنعتی-سازمانی و شغلی، کارکنان ارشد صف و ستاد در نیروی دریایی بودند که با روش نمونه‌گیری هدفمند تعداد 22 نفر از آنها انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ها، مصاحبه عمیق و نیمه‌ساختاریافته بود که در چند جلسه تکمیل شد. داده‌های کیفی به دست آمده از مصاحبه‌ها بر اساس نسخه کوربین و اشتراوس‌ (2008) ‌با روش کدگذاری در سه مرحله کدگذاری باز، کدگذاری محوری و کدگذاری انتخابی مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: با کدگذاری باز تعداد 114 مفهوم، با کدگذاری محوری 23 مؤلفه و با توجه به نقش و جایگاه 6 بعد اصلی بدین شرح استخراج شد: عوامل تاثیرگذار‌ (شرایط علّی)‌ بر مدیریت استرس شغلی ‌(مقوله اصلی) ‌مؤثر است و این ابعاد بر سرلوحه قرار گرفتن مدیریت استرس شغلی ‌(بعد راهبردها) ‌تأثیر دارد. از سویی دیگر ابعاد بستر یا زمینه و مداخله‌گرها بر راهبردها مؤثرند و آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در نهایت، بعد راهبردها بر به کارگیری مدیریت استرس شغلی‌ (پیامدها) مؤثر است. پایایی نظرات صاحبنظران 96/0 به دست آمد.
نتیجه‌گیری: مشخص شدن این عوامل (یافته‌های این پژوهش و مدل به دست آمده) می‌تواند به مدیریت هرچه بهتر استرس شغلی پرسنل نیروی دریایی کمک کند تا علاوه بر افزایش سلامت فردی و خانوادگی و کاری خود، بهره‌وری شغلی نیز افزایش یابد.
واژه‌های کلیدی: استرس شغلی، مدیریت، گراند تئوری‌، نیروی دریایی.
متن کامل [PDF 1019 kb]   (483 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب دریا
دریافت: 1400/5/21 | پذیرش: 1400/12/15 | انتشار: 1401/1/1
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hasanvand B, Azad E, Eskandari M. Identifying Factors Affecting Job Stress Management in Iranian Navy Staff: A Qualitative Study. J Mar Med 2022; 4 (1) :56-67
URL: http://jmarmed.ir/article-1-271-fa.html

حسنوند باقر، آزاد اسفندیار، اسکندری محسن. شناسایی عوامل موثر بر مدیریت استرس شغلی در کارکنان نیروی دریایی: مطالعه‌ای کیفی. مجله طب دریا 1401; 4 (1) :67-56

URL: http://jmarmed.ir/article-1-271-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب دریا Journal of Marine Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4514