[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 1، شماره 2 - ( تابستان 1398 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 110-117 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه سرمایه اجتماعی با سلامت اجتماعی و سلامت سازمانی کارکنان شاغل در یک بیمارستان نظامی
پژمان خسروی*، معصومه چوبین، عباس حاجی اسفندیاری
دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران ، khosravi_pejman@yahoo.com
چکیده:   (780 مشاهده)
زمینه و هدف: ضرورت توجه به سرمایه اجتماعی به عنوان دارایی با ارزشی برای ایجاد و حفظ سلامت و توانمندی سازمانها امری بدیهی و آشکار است. بر این اساس پژوهش حاضر می‌کوشد تا وضعیت سرمایه اجتماعی و رابطه این مفهوم و ابعاد آن را با وضعیت سلامت اجتماعی و سلامت سازمانی کارکنان بیمارستان نظامی بررسی کند.
روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع توصیفی - مقطعی می‌باشد و جامعه مورد مطالعه از کارکنان یک بیمارستان نظامی در شهر تهران در پاییز 1395 انتخاب شد. جمع آوری داده‌ها با پرسشنامه اطلاعات جمعیت شناختی، پرسشنامه سلامت سازمانی هوی و فیلدمن، پرسشنامه محقق ساخته سرمایه اجتماعی بردبار و پرسشنامه سلامت اجتماعی کییز انجام شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS16 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: همبستگی مثبت و معناداری بین ابعاد سرمایه اجتماعی با سلامت اجتماعی و سلامت سازمانی کارکنان بیمارستان های نظامی گزارش شد. در مجموع پس از انجام معادله رگرسیون رابطه کل سرمایه اجتماعی با سلامت اجتماعی و سازمانی کارکنان بیمارستان، با مقدار همبستگی به ترتیب 0/556 و 0/518 تأیید شد. با توجه به ضریب تعیین، می‌توان اذعان داشت 28 % تغییرات سلامت اجتماعی با تغییرات سرمایه اجتماعی و 26 % تغییرات سلامت سازمانی با تغییرات سرمایه اجتماعی قابل توضیح است.
نتیجه‌گیری: بر اساس رابطه مستقیمِ سرمایه اجتماعی با سلامت اجتماعی و سازمانی می‌توان بیان داشت که برقرای ارتباط صحیح میان کارکنان سازمان باعث تقویت روحیه، عملکرد بالاتر و از طرفی باعث کاهش فشار ناشی از کار، تنش، مخالفت و مقاومت می‌گردد که در نهایت به افزایش سلامت سازمانی و اجتماعی منجر می شود.
 
واژه‌های کلیدی: سرمایه اجتماعی، سلامت اجتماعی، سلامت سازمانی، افراد نظامی.
متن کامل [PDF 953 kb]   (398 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب دریا
دریافت: 1398/2/28 | پذیرش: 1398/5/25 | انتشار: 1398/5/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khosravi P, Choobin M, Haji Esfandiari A. The relationship between social capital and social health and organizational health of personnel working in a military hospital. J Mar Med. 2019; 1 (2) :110-117
URL: http://jmarmed.ir/article-1-28-fa.html

خسروی پژمان، چوبین معصومه، حاجی اسفندیاری عباس. بررسی رابطه سرمایه اجتماعی با سلامت اجتماعی و سلامت سازمانی کارکنان شاغل در یک بیمارستان نظامی. مجله طب دریا. 1398; 1 (2) :110-117

URL: http://jmarmed.ir/article-1-28-fa.htmlدوره 1، شماره 2 - ( تابستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب دریا Journal of Marine Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4144