:: دوره 3، شماره 4 - ( ویژه نامه کووید-19 1400 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 95-89 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی و کارایی پروتئین فیوژنL-CapA-L-CapC Anticancer-L‌-Rib- استرپتوکوکوس آگالاکتیه علیه کووید-19
المیرا بابکان راد، طاهر محمدیان* ، داود اسماعیلی ، پیام بهزادی
استادیار گروه میکروبیولوژی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شهر قدس، تهران، ایران ، tmohammadian@qodsiau.ac.ir
چکیده:   (184 مشاهده)
زمینه و هدف: کروناویروس جدید یا سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس 2 (SARS-CoV-2) در اواخر سال 2019 به‌عنوان عامل بیماری تنفسی به نام بیماری کووید-19 شناسایی شد. چندین روش دارو درمانی برای درمان بیماری کووید-19 مورد بررسی قرار گرفته‌اند که تاکنون هیچ کدام تاثیر قطعی نداشته است. درمان در موارد خفیف تا شدید بیماری متفاوت است. در موارد خفیف بیماری، درمان به‌صورت مراقبتی بوده تا علائم بیماری کاهش یابد و در موارد شدید، بیمار باید بستری شود تا درمان‌های متفاوتی برای او انجام گیرد. داروهای متعددی برای درمان وجود دارد که بسیاری از آنها همچنان در حال ارزیابی هستند، و هنوز درمان قطعی و مشخصی برای کووید-19 وجود ندارد.
روش‌ها: در این مطالعه تلاش بر آن بود تا روش‌های مختلف درمان از جمله استفاده از پروتئین فیوژنL-CapA-L-CapC  Anticancer-L­-Rib- در درمان کووید-19 از لحاظ بیوانفورماتیکی مورد بررسی قرار گیرد. در این بررسی بر استفاده از داروهای ضدویروسی پپتیدهای باکتریایی تأکید شده است تا درمان مناسب در راستای مهار این کروناویروس معرفی گردد.
یافته‌ها: با استفاده از پایگاه داده NCBI توالی پروتئین فیوژنL-CapA-L-CapC  Anticancer-L­-Rib- و اسپایک ویروس استخراج گردید. سپس با استفاده از نرم افزارهای متعدد از جمله SWISS-MODEL و Expasy، مدل ساختاری پروتئین و کیفیت آن مشخص شد. همچنین خاصیت ایمنی‌زایی پروتئین فیوژنL-CapA-L-CapC  Anticancer-L­-Rib- ارزیابی شد.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج بیوانفورماتیکی پروتئین فیوژنL-CapA-L-CapC  Anticancer-L­-Rib- دارای ساختار متراکم و پیچیده بوده و علاوه بر خاصیت ضدسرطانی و ضدویروسی می‌تواند در درمان کووید-19 مورد استفاده قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: کروناویروس، کووید-19، آنتی‌بیوتیک، بیوانفورماتیک.
متن کامل [PDF 910 kb]   (80 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب دریا
دریافت: 1400/6/3 | پذیرش: 1400/6/9 | انتشار: 1400/6/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 4 - ( ویژه نامه کووید-19 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها