:: دوره 3، شماره 4 - ( ویژه نامه کووید-19 1400 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 79-71 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر ورزش، موسیقی و عمل به باورهای دینی در اضطراب ناشی از کرونا در کادر درمان
عباس نقی زاده باقی* ، صمد گودرزی ، مجید جاوید
گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده علوم تربیتی و وروانشناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، a.naghizadeh@uma.ac.ir
چکیده:   (502 مشاهده)
زمینه و هدف: انتقال سریع بیماری کووید-19 و افزایش مرگ و میر ناشی از آن باعث افزایش اضطراب در کادر درمان شده است. هدف پژوهش حاضر مقایسه تاثیر ورزش، عمل به باورهای دینی و گوش دادن به موسیقی بر اضطراب ناشی از کرونا در کادر درمان است.
روش‌ها: این پژوهش به شیوه نیمه تجربی از نوع پیش آزمون و پس آزمون با 6 گروه آزمایش و یک گروه کنترل انجام شد. جامعه تحقیق کادر درمان بیمارستان­­های جنوب ایران (استان­های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و خوزستان) بود که به بیماران کرونایی خدمات­ رسانی می­کردند. حجم نمونه 77 نفر بود که به صورت تصادفی خوشه‌ای انتخاب شدند. ابزار پژوهش پرسشنامه اضطراب ناشی از کرونا بود که در دو مرحله پیش آزمون و پس آزمون به صورت آنلاین اجرا شد.
یافته‌ها: بین نمرات پیش آزمون و پس آزمون در گروه­های داوطلبانه ورزش، داوطلبانه انجام اعمال دینی، داوطلبانه گوش دادن به موسیقی و تصادفی ورزش تفاوت معناداری وجود دارد که نشان دهنده تاثیر آنها بر کاهش اضطراب ناشی از کرونا در کادر درمان است. بین نمرات پیش­ آزمون و پس­آزمون گروه­ کنترل، گروه تصادفی انجام اعمال دینی و گروه تصادفی گوش دادن به موسیقی تفاوت معناداری وجود ندارد. نتایج آزمون آنوا و LSD نشان داد که گروه داوطلبانه انجام اعمال دینی بیشترین تاثیر را بر کاهش اضطراب ناشی از کرونا دارد.
نتیجه‌گیری: انجام ورزش و فعالیت ­بدنی به علت غالب بودن جنبه جسمانی و فیزیولوژیکی آن چه در صورت میل و خواسته کادر درمان باشد و چه بر اساس میل آنان نباشد موجب کاهش اضطراب در کادر درمان می ­شود. اما عمل به باورهای دینی و گوش دادن به موسیقی به دلیل غالب بودن بعد روحی و اعتقادی آن تنها وقتی که بر اساس خواسته و میل فرد باشد موجب کاهش اضطراب کادر درمان می ­شود.
واژه‌های کلیدی: اضطراب، کووید-19، ورزش، دینداری، کادر درمان
متن کامل [PDF 757 kb]   (231 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب دریا
دریافت: 1400/5/19 | پذیرش: 1400/6/9 | انتشار: 1400/6/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 4 - ( ویژه نامه کووید-19 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها