:: دوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 74-62 برگشت به فهرست نسخه ها
روش‌های کنترل و پیشگیری از انتشار ساس تختخواب (Cimex lectularius) در محیط‌های نظامی: مروری روایتی
مهدی خوبدل ، امین شجاعی*، محمد نوبخت ، محمدرضا دستمردی، صمد زارعی
گروه گیاه‌پزشکی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه بوعلی سینا، همدان، ایران ، Amin_shojaei@ut.ac.ir
چکیده:   (1472 مشاهده)
زمینه و هدف: ساس تختخواب ازجمله آفات بهداشتی مهمی است که ارتباط بسیار نزدیک با محیط زندگی انسان دارد. این پژوهش با هدف بازنگری و گردآوری اطلاعات به‌ویژه در زمینه کنترل ساس، پیشگیری از آلودگی و انتشار ساس تختخواب انجام شده است.
روش‌ها: در این مطالعه، از مقالات معتبر یافت شده در پایگاه‌های علمی، پس از حذف موارد قدیمی و همچنین مطالب تکراری استفاده شد. اطلاعات به‌دست‌آمده از ایران و دیگر کشورهای جهان، در زمینه‌های شناسایی، میزان آلودگی، راه‌های کنترل ساس و جلوگیری از انتشار آن، دسته‌بندی و ارائه گردید.
یافته‌ها: مطالعات زیادی، به گسترش چشم‌گیر حشره ساس در منازل و دیگر اماکن از قبیل خوابگاه‌های دانشجویی و آسایشگاه‌های نظامی از ایران و دیگر کشورهای جهان پرداخته است. برخی از عوامل مانند افزایش مسافرت و جابجایی افراد و همچنین مقاومت ساس به آفت‌کش‌ها می‌توانند در طغیان این حشره مؤثر باشد. روش‌های زیادی برای کنترل و نیز ایجاد محدودیت در رشد و گسترش جمعیت این حشره ارائه‌شده است. کنترل این آفت در جمعیت‌های کوچک بسیار راحت و سریع خواهد بود، لذا، تشخیص ساس در مراحل اولیه آلودگی بسیار حائز اهمیت است. 
 نتیجه‌گیری: برخلاف انتظار، ساس‌ها در سال‌های اخیر در مناطق شهری بسیار انتشار یافته‌اند و به نظر می‌رسد روند گسترش این حشره در محیط‌های شهری همچنان در حال افزایش است. اگرچه این حشره در انتقال عامل بیماری‌زای مشخصی به انسان نقش ندارد ولی گزش‌های آن به‌ویژه در هنگام شب باعث بدخوابی و سلب آسایش می‌شود که در برخی مواقع با آثار روانی همراه است. بکار بردن هر یک از روش‌های کنترل به‌تنهایی قادر به مهار این حشره نبوده و باید تلفیقی از اقدامات کنترلی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، پایش مرتب این حشره در مناطق مستعد آلودگی، می‌تواند در جلوگیری از گسترش و شیوع مجدد ساس بسیار موثر باشد.
واژه‌های کلیدی: ساس، حشره‌کش، کنترل شیمیایی، مدیریت تلفیقی آفت.
متن کامل [PDF 1025 kb]   (4000 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: طب دریا
دریافت: 1400/1/15 | پذیرش: 1400/2/9 | انتشار: 1400/3/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها