:: دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1399 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 187-192 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین میزان مواجهه پرسنل زیردریایی با عوامل زیان آور موجود در زیردریایی حین عملیات
احمد خاکساری، کتایون باقری، فیروزه اسلامی
کارشناس مسئول آزمایشگاه بهداشت حرفه ای، مرکز بهداشت استان اصفهان، اصفهان، ایران ، a.khaksari1016@gmail.com
چکیده:   (1166 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از مهمترین راهکارهای حفظ و صیانت نیروی کار شناسایی، ارزیابی و پیشگیری از تماس بیش از حد استاندارد با انواع عوامل زیان آور فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی است. مطالعه حاضر با هدف تعیین میزان مواجهه پرسنل زیردریایی با عوامل زیان آور موجود در زیردریایی حین عملیات انجام شد.
روش ها: ابتدا بازدیدی از درون زیر دریایی به عمل آمد و عناوین شغلی کارکنان مشخص گردید. در هر پست کاری تمام عواملی که زیان آور بودند توسط دستگاه های سنجش عوامل فیزیکی و شیمیایی که قبلا کالیبره شده بودند اندازه گیری گردید. با توجه به میزان شدت آلاینده و مدت زمان مواجهه شخص با آن عامل، دوز دریافتی کل در طی یک شیفت کاری مشخص و با میزان استاندارد مقایسه گردید.
نتایج: تراز معادل صوت برای پرسنل موتورخانه و باطری خانه زیردریایی، میزان شتاب موثر (rms)، ارتعاش وارد به دست بازو و تمام بدن پرسنل موتورخانه، میزان مواجهه با گازهای منتشره در موتورخانه در اثر موتور دیزل، اندازه گیری شد. میزان صدا بالاتر از حد مجاز و میزان ارتعاش دست بازو در صورت تماس مداوم در موتورخانه بالاتر بود ولی میزان غلظت گازها و بخارات کمتر از حد آستانه مجاز بود. در قسمت اتاق فرمان تمام عوامل مذکور کمتر از حد آستانه مجاز بود و پرسنل شاغل در این قسمت به خاطر فاصله مناسبی که تا موتور خانه دارند کمتر در معرض قرار دارند.
نتیجه گیری: با توجه به اینکه عمده ترین مشکل در داخل زیر دریایی سرو صدا و ارتعاش در قسمت موتورخانه است باید تدابیری اندیشیده شود که تا حد امکان سرو صدا در این قسمت کاهش یابد.
واژه‌های کلیدی: زیردریایی، عوامل فیزیکی، عوامل شیمیایی، تراز معادل صوت
متن کامل [PDF 594 kb]   (257 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب دریا
دریافت: 1399/2/16 | پذیرش: 1399/8/10 | انتشار: 1399/8/10XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها